کیلومتر شمار خودرو

کیلومتر خودرو

کیلومتر خودرو

کیلومتر خودرو یکی از قطعات مهم خودرو است که اطلاعات مهمی در مورد عملکرد خودرو ارائه می دهد. کیلومتر خودرو مانند داخل یک ساعت آنالوگ است که توسط یک میله انعطاف پذیر ( کابل کواکسیال ) به توپی چرخ جلو متصل می شود.

بد نیست بدانید که سیستم های کنترل سرعت خودرو به طور کلی بر اساس تکنیک های ساخت به دو دسته کلی آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. توجه به مسافت پیموده شده یکی از عوامل تعیین کننده قیمت خودرو است.

توضیحات کامل کیلومتر خودرو

اگرچه هیچ سند قانونی که عملکرد دقیق خودرو را نشان دهد وجود ندارد، اما مسافت طی شده در هر خودرو توسط کیلومتر خودرو ثبت می شود که عملکرد کلی آن بر روی داشبورد نمایش داده می شود. حتما می دانید که کیلومتر خودرو با حرکت خودرو و ثبت مسافت کار می کند.

مهمترین فاکتور مربوط به کیلومتر خودرو لاستیک ها به خصوص لاستیک های جلو می باشد. در هر چرخش، مسافتی برابر با محیط چرخ طی می شود.

شماره تماس: 09937906264

شیوه عملکرد کیلومتر خودرو

در باره شیوه عملکرد کیلومتر خودرو اگر چرخش لاستیک را دو متر در نظر بگیرید، پس از 50 چرخش تایر، ماشین 100 متر یا 0 را طی می کند. مسافت 1 کیلومتر را پوشش می دهد. بعد از 500 بار چرخاندن لاستیک، مسافت یک کیلومتر می شود. واحد کیلومتر شمار با ثبت تغییرات لاستیک، کل مسافت طی شده توسط راننده را بر حسب کیلومتر گزارش می کند.

یک پیکاپ مغناطیسی تعبیه شده در جعبه دنده، سیگنال ها و سیگنال های الکتریکی را به کامپیوتر خودرو منتقل می کند. اطلاعات ارسال شده به یک ولتاژ برای استپر موتور تبدیل شده و به صورت عدد نمایش داده می شود. پیشرفت تکنولوژی باعث شده است تا اطلاعات پردازش شده توسط کامپیوتر خودرو روی صفحه نمایش بهتر نمایش داده شود.

سنسور سرعت در کیلومتر خودرو

سنسور سرعت چرخ یا سنسور کیلومتر خودرو بر روی جعبه دنده خودرو نصب می شود و با استفاده از 3 سوکت اطلاعات را به ECU و پشت آمپلی فایر ارسال می کند. این سنسور کیلومتر خودرو انرژی مکانیکی حاصل از چرخش چرخ دنده را به سیگنال مکانیکی تبدیل می کند.

 چگونه بفهمیم کیلومتر خودرو دستکاری شده است؟

ممکن است فکر کنید دستکاری کیلومتر خودرو دیجیتال بسیار دشوار و غیرممکن است، اما اینطور نیست و هنوز هم راه هایی برای دستکاری کیلومتر خودرو مسافت پیموده شده خودرو وجود دارد. عملکرد ثبت شده در خرید و فروش خودروهای دست دوم بسیار مهم است و خودرویی با کارایی پایین تر به راحتی به فروش می رسد.

یکی از راه های اطمینان از صحت عملکرد کیلومتر خودرو، سرویس و سرویس دوره ای خودرو در مراکز مجاز تعمیرات این شرکت است ، زیرا این میزان کارکرد ثبت شده خودرو است.

شماره تماس: 09937906264

خرابی کیلومتر خودرو

اگر کیلومتر  خودرو به هر دلیلی آسیب ببیند ، کیلومترخودروی جدیدی از کارخانه ارسال می شود که صفر شده است و قرائت آن باید توسط متخصص ثبت شود . بهتر است با کمک یک متخصص خودرو، خرابی را تشخیص دهید .

تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو

روش‌های اساسی زیادی برای شناسایی کلاهبرداری‌هایی وجود دارد که می‌تواند عملکرد خودرو را تحت تأثیر قرار دهد، البته باز هم می‌گوییم: دلال‌ها و برخی از فروشندگان ماهرانه عملکرد واقعی خودرو را جعل می‌کنند و چیزی را فراموش نمی‌کنند، اما می‌تواند یک سری موارد را تشخیص دهد در هر صورت اطلاع از شیوه تشخیص دستکاری کردن کیلومتر خودرو میتواند بسیار مفید باشد.

آنچه باید به آن توجه کنید ظاهر خودرو و برخی از قطعات آن است. البته جعل‌کنندگان می‌توانند این روش‌ها را مطالعه کرده و سعی در خنثی کردن آن‌ها داشته باشند، اما قطعات تعویض شده و دستکاری شده در نظر خریدار جای تامل دارد.

بنابراین باز هم تاکید می کنیم که ظاهر خودرو و برخی قطعات اولین معیار برای تشخیص عملکرد خودرو و تشخیص دستکاری کردن کیلومتر خودرو است.

تشخیص کیلومتر خودرو با دیاگ

تست ها و بررسی های عیب یابی کامپیوتری خودرو یکی از راه های تشخیص مسافت پیموده شده خودرو  کیلومتر خودرو است ، اما نمی توان گفت که دستگاه های عیب یاب قطعا کارکرد واقعی خودرو در کیلومتر خودرو را تایید می کنند.

با پیشرفت تکنولوژی، تعمیرگاه ها می توانند به راحتی به اطلاعات ثبت شده در کامپیوتر خودرو (ECU ) توسط چندین دستگاه و همچنین تشخیص های مختلف دسترسی داشته باشند و آن ها را اصلاح کنند.

شماره تماس: 09937906264

علاوه بر نمایشگر کیلومتر خودرو در پشت آمپر که به راحتی قابل مشاهده است، مسافت پیموده شده واقعی خودرو نیز بر روی کامپیوتر خودرو ثبت می شود  باید توسط یک متخصص انجام شود و باید تعداد مایل ها از پشت آمپر و ECU کم شود، دیاگ نمی تواند عملکرد واقعی ماشین را در کیلومتر خودرو بررسی کند ولی ما آنها را برای شما توضیح می دهیم.

مقالات پیشنهادی: گیربکس خودروبلبرینگ چرخ

نشانه کیلومتر واقعی خودرو سائیدگی پدال ها

توجه به میزان ساییدگی پدال گاز و ترمز یکی از موارد مهم در تعیین مسافت پیموده شده و کیلومتر خودرو است. اگر سایش بیشتر از حد معمول باشد مشکوک است و اگر پدال ها به تازگی تعویض شده باشند و بسیار نو باشند جای شک وجود دارد. علاوه بر پدال ها باید به میزان ساییدگی دور فرمان و دسته دنده نیز توجه کنید.

نشانه کارکرد واقعی کیلومتر خودرو رادیاتور

از آنجایی که تقریباً هر 150000 کیلومتر رادیاتور خودرو تعویض می شود، تعویض زود هنگام  ممکن است مشکوک باشد. از طرفی: باید به فاصله بین برگ ها توجه کرد. این فاصله با گذشت زمان افزایش می یابد. و یکی از شیوه های اطلاع از کارکرد واقعی کیلومتر خودرو محسوب میشود.

اگر رادیاتور نیاز به تعویض داشته باشد یا شکاف های غیرعادی وجود داشته باشد، احتمال تداخل در عملکرد خودرو افزایش می یابد. البته لازم به ذکر است که برای نتیجه گیری صحیح در تشخیص درست کیلومتر خودرو باید همه موارد را در نظر بگیرید نه فقط یکی از آنها را.

شماره تماس: 09937906264

نشانه کارکرد واقعی کیلومتر خودرو لبه های دیسک ترمز

اگر فروشنده بگوید خودرو کمتر از 50000 کیلومتر استفاده شده است، زاویه ترمز نباید مشخص باشد. دیسک هایی که بیش از 60000 تا 70000 کیلومتر کار کرده اند دارای لبه های تیز خواهند بود. باید با دقت به ترمز دیسکی نگاه کنید و آن را کنترل کنید تا به کارکرد واقعی کیلومتر خودرو دست پیدا کنید . اگر بیش از یکی از این نکات عجیب به نظر می رسد، خرید خودرو را متوقف کنید. مثل همیشه، فروشنده دلیل خوبی برای سوال شما دارد ، اما به آنچه می بینید اعتماد کنید .

نشانه کارکرد واقعی کیلومتر خودرو زیر پایی راننده

فرش زیر پای خودرو به دو صورت آسیب می بیند: هزاران مایل رانندگی با خودرو یا داشتن پاهای عضلانی آرنولد یا فرانک زین و فشار زیاد پدال گاز. اگر متوجه شدید که تشک زیر پای راننده یا تشک های ماشین مخصوصا زیر پدال گاز زنگ زده و فرسوده شده است و خودرو مسافت پیموده شده بسیار کمی دارد، بدیهی است که شما با مسافت پیموده شده واقعی کیلومتر خودرو مشکل دارید.

نشانه کارکرد واقعی کیلومتر خودرو مقایسه سال تولید و کارکرد

سال ساخت می تواند معانی زیادی داشته باشد. میانگین مسافت پیموده شده سالانه یک خودرو حدود 20000 کیلومتر است. اگر این عدد را در سال ساخت خودرو ضرب کنیم و به نتیجه نامناسب و خارج از محدوده رسیدیم ، این نشانه خوبی نیست و باید شک کنیم که مسافت پیموده شده کیلومتر خودرو توسط فروشنده دستکاری شده است.

استفاده صاحب خودرو از خودروی خود نه تنها با کیلومتر خودرو، بلکه با استهلاک سایر تجهیزات مانند موتور، صندلی ها و صندوق عقب نیز تعیین می شود. از صاحب قبلی ماشین بخواهید که به شما اجازه رانندگی بدهد. با ورود به سالن، به پدال ها، فرمان و رادیاتور توجه کنید.قطعاً متوجه خواهید شد که آیا تعداد کیلومتر خودرو بیشتر از حد انتظارتان است یا خیر.

به عنوان مثال اگر خودرو مدل 1394 باشد و به گفته مالک 20 هزار کیلومتر مسافت داشته باشد ممکن است این اطلاعات نادرست باشد. به دلیل بالا بودن چرخ، لوازم جانبی و واشرها بیش از این مقدار سایش دارند.

نشانه کارکرد واقعی کیلومتر خودرو ٰ بررسی سیلندر

همچنین می توانید با بررسی سیلندرهای خودرو خود ، نتایج قابل اعتمادتری در مورد عملکرد واقعی کیلومتر خودرو خود دریافت کنید. از جمله بازرسی دقیق تر از سایش قطعات موتور و گیربکس.

نشانه کارکرد واقعی کیلومتر خودرو  ٰ دکمه های ضافی داشبورد

بیشتر اوقات، روی داشبورد هر نوع ماشین دست دومی ، دکمه ای را می بینید که اصلاً برای آن ماشین نیست . شاید این دکمه مستقیماً به کیلومتر خودرو متصل باشد و مانند دکمه روشن/خاموش در خودرو، کیلومترشمار را غیرفعال/فعال می‌کند تا مسافت را با کلید ضبط کند. حتی نمونه هایی از اتصال دکمه های واقعی ماشین (مانند سوئیچ تهویه مطبوع) به کیلومتر شمار وجود داشت.

بنابراین هنگام خرید ماشین حتماً تمام دکمه ها و عملکرد آنها را بررسی کنید.این نوع بررسی کیلومتر خودرو مانند سوار شدن به ماشین نیست . در بسیاری از موارد، راننده پس از خرید خودرو، کیلومتر خودرو را لغو می کند.

هر زمان که نیاز به نمایش سرعت سنج باشد، سرعت خودرو با فشار دادن یک دکمه نمایش داده می شود و کیلومترشمار به راحتی تنظیم مجدد می شود.

چنین دستکاری هایی واقعا هوشمندانه هستند و به راحتی قابل مشاهده نیستند. در صورت عدم توجه در سرویس های دوره ای، خودرو تنها چند ده کیلومتر کار می کند.

شماره تماس: 09937906264

بهترین راه تخشیص کیلومتر خودرو

برای خودروهایی که توسط نمایندگی ها تعمیر شده اند، بررسی دفترچه ثبت نام نمایندگی یکی از بهترین راه ها برای تعیین مسافت پیموده شده واقعی و کیلومتر خودرو یا وسیله نقلیه است. زیرا در این دفترچه پس از هر بار مراجعه به نمایندگی، مسافت پیموده شده واقعی خودرو در تاریخ مشخصی ثبت می شود.

برگه چک فنی هر خودرو نیز دارای اطلاعات مسافت پیموده شده است.

از فروشنده اتومبیل خود در مورد رسیدهای خدمات دوره ای سؤال کنید. تاریخ روی رسیدها و مسافت پیموده شده کیلومتر خودرو را در کنترل ها بررسی کنید و آن را با مسافت پیموده شده فعلی خودرو مقایسه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *