نگهداری خودرو در زمستان - نگهداری از خودرو در زمستان

نگهداری خودرو در زمستان

نگهداری خودرو در زمستان

با شروع فصل سرما، نگهداری خودرو در زمستان برای همه رانندگان مهم و حساس می شود. در این بخش با مهم ترین نکاتی که هر راننده در زمستان برای نگهداری خودرو در زمستان باید بداند و در نظر بگیرد آشنا می شوید.

نگهداری خودرو در زمستان

بررسی باتری برای نگهداری خودرو در زمستان

در فصل زمستان بیش از زمان‌های دیگر شاهد ماندن خودروها در خیابان و از کار افتادن باتری خودرو ها هستیم و رانندگان آن‌ها از ضعف در عملکرد باتری صحبت می‌کنند. در هوای سرد، میزان آب خنک کننده و روان کننده موتور خودرو افزایش می یابد و این امر باعث می شود که چرخش پیستون اول، شاتون ها و میل لنگ دشوار شود و نگهداری خودرو در زمستان به این شکل دارای اهمیت فراوانی است.

از طرفی خود سرما باعث کاهش بسیار کمی در قطعات موتور می شود و این باعث افزایش اصطکاک آنها می شود، زمانی که گفته می شود خود باتری در سرما 50 درصد کارایی خود را از دست می دهد.

 

بررسی باتری در نگهداری خودرو در زمستان

بررسی وضعیت باتری برای نگهداری خودرو در زمستان قبل از فرا رسیدن فصل سرما نکته مهمی است که راننده باید به آن توجه کند. به دلیل سردی هوا و بیکار بودن خودرو در ساعات سرد شب ، قدرت و بازدهی باتری به 50 تا 60 درصد کاهش می یابد و در نتیجه خودرو ضعیف استارت می خورد و باتری آن مدت زیادی دوام می آورد.

برای نگهداری خودرو درزمستان به همین دلیل توصیه می شود قبل از کاهش دمای هوا، وضعیت شارژ باتری و ولتاژ آن را بررسی کنید. برای اطلاع از وضعیت باتری خودرو لطفا با سازنده باتری مشورت کنید.

 

وجود ضد یخ برای نگهداری خودرو در زمستان

برای نگهداری خودرو در زمستان لازم است بدانیم که بسیاری از خودروها به دلیل مشکلاتی مانند نشتی در قسمت های مختلف سیستم خنک کننده ، ضعف موتور، نبود ترموستات و … همچنان بدون ضد یخ هستند.

جهت نگهداری خودرو در زمستان باید بدانیم که آب یکی از مایعاتی است که در هنگام متراکم شدن به جای کاهش حجم ، منبسط می شود و به راحتی می تواند بلوک سیلندر موتور را بترکاند و به قسمت های دیگر آسیب برساند. که با این وجود بررسی وجود ضدیخ برای نگهداری خودرو در زمستان بسیار مهم است.

 

تاثیر ضد یخ در نگهداری خودرو در زمستان

در نگهداری خودرو در زمستان هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود ، نقطه انجماد آن کاهش می یابد و احتمال یخ زدگی بسیار کمتر می شود ، بنابراین هر چه سریعتر این مایع مهم را به آب موتور خود اضافه کنید. علاوه بر این، این رسوبات مایع نشان دهنده نشتی در سیستم خنک کننده است.

بنابراین، برای نگهداری خودرو در زمستان و براین اینکه اگر نمی خواهید در هوای سرد زمستان به تعمیرگاه ها بپیوندید و برای نگهداری بهتر از خودرو در زمستان سریعا این نشتی ها را برطرف کرده و سیستم خنک کننده خودرو خود را تعمیر کنید.

درخواست مکانیک سیار

بررسی سیستم گرمایشی داخل کابین برای نگهداری خودرو در زمستان

در گذشته که فصل تابستان شروع می شد، رانندگان دوست داشتند برای کاهش فشار موتور، لوله های بخاری و ترموستات بلوک سیلندر را باز کنند.

این امر در کنار غیرفعال کردن رادیاتور بخاری و از بین بردن هوای گرم ورودی به داخل کابین، از افزایش دمای خود موتور نیز جلوگیری می کرد، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت قطعات موتور و استفاده از سنسورهای حساس، این اقدام توصیه نمی شود. نگهداری خودرو در زمستان

از آنجایی که مرکز کنترل هوشمند موتور به تغییرات دمای داخل محفظه موتور بسیار حساس است، ماندن آب در سیستم رادیاتور بخاری باعث خوردگی و در نهایت نشت آب به داخل کابین می شود که به همین دلیل بررسی های لازم در مورد سیستم گرمایشی میتواند برای نگهداری خودرو در زمستان تاثیر به سزایی داشته باشد.

 

لاستیک‌های مناسب و زنجیر چرخ برای نگهداری خودرو در زمستان

حتما قبل از بارندگی های زمستانی برای نگهداری خودرو در زمستان قبل از رسیدن  سرمای این فصل سلامت لاستیک های خودروی خود را بررسی کنید.

اگر لاستیک ها مشخصات درستی ندارند، آنها را با لاستیک های جدید تعویض کنید.  همچنین در صورت مشاهده ترک های کوچک در دیواره لاستیک خودرو، دست از استفاده از آن بردارید. زیرا این ترک ها و پوسیدگی احتمال پارگی یا پنچر شدن لاستیک های شما در هوای سرد را بسیار افزایش می دهد.

 

باد لاستیک در نگهداری خودرو در زمستان

همچنین مطمئن شوید که لاستیک هایتان کاملا باد شده باشند زیرا یکی از مهمترین نکات برای نگهداری خودرو در زمستان همین مساله و بررسی میزان مناسب باد لاستیک خودرو است.

نکته مهم دیگری که در این زمینه باید به آن اشاره کرد، وجود زنجیر چرخ مشابه لاستیک خودرو در روزهای برفی است، البته نباید فراموش کرد که به تنهایی اهمیت چندانی ندارند و باید رانندگان برای استفاده از آن آموزش ببینند.

بنابراین توصیه می شود قبل از برخورد با جاده های یخ زده و ناهموار زنجیر چرخ را آماده کرده و در صورت نیاز برای تست رانندگی یک بار روی لاستیک خودرو ببندید.

 

بازدید برف‌پاکن ها در نگهداری خودرو در زمستان

در نگهداری خودرو در زمستان باید توجه داشت که اغلب، تیغه های تیغه های برف ممکن است در تابستان بشکنند و ترک بخورند یا نرم شوند و به شیشه بچسبند و ناپدید شوند. این عیوب باعث می شود که آنها نتوانند شیشه را به درستی تمیز کنند یا هنگام حرکت در شیشه آن را صیقل دهند.

بنابراین اگر برف پاک کن نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد، برای نگهداری خودرو در زمستان بلافاصله آن را تعویض کنید. این مشکل ممکن است نیاز به تعویض تیغه های برف پاک کن یا تعویض کل برف پاک کن داشته باشد. اگر سیستم شیشه شوی معیوب است، آن را تعمیر کنید.

مقالات پیشنهادی: کیلومتر خودروتسمه تایم

آبپاش در نگهداری خودرو در زمستان

در بحث نگهداری خودرو در زمستان در مورد میزان استفاده از آبپاش در این فصول بسیار بیشتر از زمان های دیگر است. مقداری الکل دناتوره شده را به لیوان آب نمک خود اضافه کنید. این به شما این امکان را می دهد که از شیشه آب شور برای حذف یخ روی شیشه کمک بگیرید و در عین حال از یخ زدن آب در مخزن و خرابی پمپ جلوگیری کنید.

 

استفاده از روغن موتور مناسب برای نگهداری خودرو در زمستان

با کتابچه راهنمای وسیله نقلیه خود یا یک مکانیک واجد شرایط برای نگهداری خودرو در زمستان مشورت کنید. اگرچه امروزه اکثر خودروها از روغن موتور چهار فصل استفاده می کنند، خودروساز ممکن است روغن موتور مخصوص هوای سرد را توصیه کند. در هوای سرد غلظت روغن موتور افزایش می یابد.

روغن موتور بسته شده می تواند به قطعات متحرک موتور آسیب برساند زیرا می تواند باعث سایش روغن شود. بنابراین اگر موتور خودروی شما در هوای سرد از روغن متفاوتی استفاده می کند ، زودتر آن را تعویض کنید.

 

اطمینان از سلامت چراغ‌های خودرو برای نگهداری خودرو در زمستان

در رابطه با نگهداری خودرو در زمستان  باید بدانیم که در زمستان به خصوص در این فصل با مه صبحگاهی دید خودروها کاهش می یابد. ویندوز اغلب تبخیر می شود و دید اطراف کاهش می یابد. پس چراغ های ماشین خود را کنترل کنید تا بهتر ببینید و بهتر دیده شوید. این به ویژه برای چراغ های عقب و چراغ های ترمز مهم است.

 

جلوگیری از درجا کارکردن نگهداری خودرو در زمستان

یکی از نکات مهم در نگهداری صحیح خودرو در فصل سرد زمستان ، نحوه گرم کردن خودرو پس از یک شب سرد طولانی است.

موتور و لوازم جانبی آن در سرمای شدید قرار می گیرند و سطح سیلندر را خنک می کنند و دمای روغن استفاده شده در آن به شدت کاهش می یابد برای نگهداری خودرو در زمستان باید عملکرد موتور خوب باشد، بنابراین عملکرد موتور در شروع کار بسیار بالا است.

کاهش، علاوه بر مصرف سوخت بیشتر و سایش قطعات اصطکاکی. موتورها منجر به افزایش تولید آلاینده می شوند که آلودگی هوا را در زمستان بدتر می کند. برخلاف تصور غلط موجود، گرم کردن خودرو در مواقعی که موتور به درستی کار نمی کند و پس از استارت زدن موتور، با حرکت و استفاده از دنده های سنگین به کمک احتراق و روغن کاری ضعیف موتور نیاز داریم.

برای نگهداری خودرو در زمستان  بهتر است قبل از گرم شدن کامل موتور خودرو باید توجه داشت که از رانندگی خشن و اسپرت خودداری شود تا به موتور آسیبی وارد نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *