دود اگزوز ماشین - دود سیاه خودرو

دود اگزوز ماشین

دود اگزوز ماشین

دود اگزوز ماشین یکی از مهم ترین عوامل آلودگی هوا است. علاوه بر این ، وقوع چنین حوادثی نشان دهنده معیوب بودن سیستم جرقه زنی خودرو است.

برای این منظورجهت تشخیص مشکلات خودرو می توان رنگ دود خروجی از اگزوز خودرو را بررسی کرد و نوع عیب را مشخص کرد. در این مقاله از امداد خودرو تهران 786 با ما همراه باشید تا با انواع دود اگزوز ماشین آشنا شوید.

دود اگزوز خودرو - دود اگزوز ماشین - علت دود سیاه اگزوز

بررسی علل دود اگزوز ماشین

دود اگزوز ماشین ممکن است سفید، آبی (خاکستری) یا سیاه به نظر برسد. هر یک از این رنگ ها نشان دهنده یک مشکل خاص در خودرو است که می تواند برای شناسایی قطعه معیوب استفاده شود. در ادامه به شناسایی انواع دود اگزوز ماشین و بررسی علل بروز آن می پردازیم.

 

رنگ دود اگزوز نقص پیش آمده علت احتمالی
دود سفید رنگ وجود آب در اتاقک احتراق سوختن واشر سرسیلندر
خرابی سرسیلندر
خرابی بلوک موتور
دود سیاه رنگ احتراق ناقص سوخت در سیلندرها کثیفی یا گرفتگی فیلتر هوا
نقص در رگلاتور بنزین
خرابی انژکتورها
دود آبی رنگ نشت روغن موتور در سیلندر ها خرابی کاسه نمد ساق سوپاپ
خرابی رینگ پیستون

۱خروج دود سفید رنگ از از سری دود اگزوز ماشین

دود اگزوز ماشین در صورت سفید بودن همیشه مشکل خطرناکی نیست در واقع اگر صبح یا در روزهای سرد سال از خودروی شما کمی دود سفید خارج شود جای نگرانی نیست. این دود سفید در واقع بخار آب است که در اثر اختلاف دمای محیط و موتور ایجاد می‌شود، در این حالت گفته می‌شود که موتور در حال سوختن با آب است که مشکلی به حساب نمی‌آید اما اگر دود اگزوز پس از روشن شدن، سفید شود احتمال خرابی سرسیلندر و واشر آن یا بلوک موتوربا مشاهده این دود اگزوز ماشین وجود دارد.

مهمترین علت دود سفید در دود اگزوز ماشین

اگر مطمئن هستید که علت دود اگزوز ماشین به صورت سفید رنگ تفاوت دمای هوای سرد و موتور خودرو نیست، توصیه می کنیم برای یافتن سایر علل احتمالی، مطالعه این مقاله از امداد خودرو 786 را ادامه دهید.

 

– احتراق واشر سر سیلندر و  دود اگزوز ماشین

واشر سرسیلندر که در اصل ارتباط بسیار عمیقی با دود اگزوزماشین دارد قسمتی است که بین بلوک موتور و سرسیلندر موتور قرار دارد. عملکرد اصلی آن کنترل عملکرد سوخت و مایع های دیگر در خودرو است.

اگر این قسمت آسیب دیده باشد یا سوراخ داشته باشد، شاهد نشت مایع به داخل محفظه احتراق و سرسیلندر خواهیم بود. احتراق سیالات نشتی با بنزین در محفظه احتراق منجر به دود سفید اگزوز می شود.

در این مورد گفته می شود که خودرو واشر دارد. البته این امر می تواند منجر به خرابی سرسیلندر شود و هزینه های زیادی را به دست صاحب خودرو بیاندازد. و منجر به دود اگزوز ماشین به میزان بسیار بیشتری خواهد بود.

خرابی سرسیلندر و دود اگزوز ماشین

اگر مطمئن هستید که علت دود سفید خودرو، اختلاف دمای هوای سرد و موتور خودرو نیست، توصیه می کنیم برای بررسی سایر علل احتمالی دود اگزوز ماشین، مطالعه مقاله امداد خودرو 786 و دود اگزوز ماشین را ادامه دهید.

  خرابی بلوک موتور و دود اگزوز ماشین:

گاهی اوقات دیدن دود اگزوز ماشین به رنگ سفید به معنای آسیب به بلوک موتور است. این قطعه معمولاً از آهن، چدن یا آلومینیوم ساخته می شود و مقاومت سایشی بالایی دارد. وظیفه آن نگه داشتن سیلندرها در کنار هم است و کل فرآیند احتراق در داخل انجام می شود.

آسیب به بلوک موتور یک اتفاق نسبتا نادر است. اما در صورت خرابی این قطعه و مشاهده دود اگزوز موتور تنها راه حل سفارش بلوک موتور جدید است و قابل تعمیر نیست.

راه‌کار رفع دود سفید اگزوز ماشین

برای حل مشکل دود اگزوز ماشین به رنگ سفید ، اولین قدم شناسایی علت دود اگزوز ماشین است . بررسی و ارزیابی دود ساطع شده از اگزوز ماشین به شما امکان می دهد تا علت اصلی مشکل دود اگزوز ماشین را شناسایی کنید.

به عنوان مثال، بوی نسبتا شیرین و سفید از اگزوز به معنای سوختن مایع خنک کننده موتور است. این پدیده که دود شیرین نام دارد در نتیجه نشت در سیستم خنک کننده رخ می دهد. به همین دلیل ابتدا باید سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید. اگر مقدار این مایع به تدریج کاهش یابد، باید آزمایش فشار انجام دهید. این آزمایش تعیین می کند که آیا سیستم خنک کننده می تواند فشار بالا را تحمل کند یا خیر.

اگر نتایج آزمایش نشان داد که سیستم خنک کننده خودرو تحمل نمی شود، در صورت مشاهده دود اگزوز ماشین به رنگ سفید  خرابی مربوط به واشر سرسیلندر است. با تعویض این قطعه مشکل حل می شود.

بوی دود اگزوز ماشین ( دود سفید رنگ )

اما اگر دود اگزوز ماشین با بویی شبیه به بوی سوختگی بود، مشکل از سوختن مایع هیدرولیک گیربکس است. اگر متوجه کاهش سطح روغن گیربکس شدید، بهتر است ابتدا مقداری روغن اضافه کنید. سپس، خط مکش گیربکس به موتور را بررسی کنید و در صورت آسیب دیدگی، شیر خلاء مدولار گیربکس را تعویض کنید که یکی از روش های مقابله با دود اگزوز ماشین است .

چرا دود سفید در دود اگزوز ماشین با آب خارج می شود؟

پدیده دود سفید در بین دود اگزوز ماشین و خروج آب از اگزوز معمولا در روزهای سرد سال و هنگام استارت زدن خودرو اتفاق می افتد. علت اصلی آن سوختن آب در سیستم جرقه زنی خودرو است. در واقع در فصول سرد، هنگام استارت زدن خودرو، دمای موتور به طور ناگهانی بالا می رود.

این اختلاف دمایی بین موتور خودرو و محیط اطراف باعث می شود که آب متراکم شده و همراه با دود سفید از طریق خروج دود اگزوز ماشین خودرو خارج شود. در واقع صبح دود ماشین همان بخار آبی است که از لوله اگزوز به بیرون هدایت می شود. غلظت این دود اگزوز ماشین در اوایل صبح کم است و پس از مدتی از بین می رود.

چرا دود غلیظ سفید از اگزوز خارج می شود؟

 

اگر دود اگزوز ماشین غلیظ و سفید بود و شما آن را مشاهده کردید که از اگزوز خودرو شما خارج می شود، ممکن است موارد زیر در موتور رخ داده باشد :

خرابی انژکتور، گرفتگی، گیر کردن یا نشت بنزین باعث می شود که مقادیر زیادی سوخت به موتور تزریق شود و منجر به خروج دود اگزوز ماشین شود . نتیجه این رویداد دود غلیظ سفید ناشی از گاز است که گاهی خاکستری می شود

نقص در کنترل پمپ انژکتور در خودروهای دیزلی نیز یکی از دلایل خروج دود اگزوز ماشین غلیظ سفید است.

نشت آب یا مایع خنک کننده در محفظه احتراق باعث دود اگزوز ماشین می شود به صورت دود سفید غلیظی از اگزوز خارج می شود .

دود اگزوز ماشین به رنگ سیاه رنگ

مشاهده دود سیاه که از اگزوز خودرو شما خارج می شود در بین دود اگزوز ماشین به رنگ های دیگر متفاوت تر و دارای معنی دیگری است. ممکن است طبیعی باشد یا ممکن است نشان دهنده احتراق ناقص و ترکیب ضعیف سوخت و هوا باشد. به طور کلی اگر در ابتدا دود سیاه وجود داشته باشد و بعد از مدتی از بین برود جای نگرانی نیست.

با این حال، اگر دود در حین گرم شدن موتور ادامه یابد، ممکن است مشکلی در سیستم جرقه زنی، انژکتورها، سنسور اکسیژن یا فیلتر هوای کثیف وجود داشته باشد. می تواند باعث خروج دود اگزوز ماشین به رنگ سیاه از لوله اگزوز شود.

مهمترین علت دود سیاه ماشین

برخی از مهمترین دلایل خروج دود سیاه از اگزوز ماشین خودرو عبارتند از:

 

– تمیزی یا گرفتگی فیلتر هوا و دود اگزوز ماشین

 

فیلتر هوا باید از ورود ذرات ریز و کثیفی به داخل موتور جلوگیری کند. اگر این عمل به درستی انجام نشود هوا به اندازه کافی وارد سیلندرها نمی شود و احتراق خوبی حاصل نمی شود و منجر به دود اگزوز ماشین به رنگ سیاه خواهد شد . بنابراین، کثیف یا گرفتگی فیلتر هوا می تواند باعث ایجاد دود سیاه در لوله اگزوز شود. برای رفع این مشکل، فیلتر باید تعویض شود.

نقص در رگلاتور بنزین و دود اگزوز ماشین به رنگ سیاه

نکته دیگر مربوط به دود اگزوز ماشین این است که یک رگولاتور سوخت برای کنترل فشار سوخت نسبت به هوای ورودی مورد نیاز است. اگر رگولاتور معیوب باشد نسبت هوا و بنزین در محفظه احتراق به هم می خورد. در این حالت مقدار سوخت کم و مقدار هوا زیاد است که به آن رگلاتور لاغر می گویند.

در حالت دوم مقدار سوخت زیاد و هوا کم است که به آن غنی می گویند. هنگامی که حالت غنی از خودرو رخ می دهد، دود سیاه از خودرو خارج می شود. برای رفع مشکل دود اگزوز ماشین می توان رگولاتور سوخت را تعویض کرد. در اینجا می توان علت دود سیاه و مصرف بالای بنزین و دود اگزوز ماشین در خودرو را برطرف نمود.

خرابی انژکتورها  و دود اگزوز ماشین

وظیفه اصلی انژکتورهای خودرو این است که در طی فرآیند احتراق هر بار مقدار مشخصی بنزین را به منیفولد ورودی تزریق کنند. اگر انژکتور معیوب باشد یا نشتی داشته باشد، سوخت به درستی به محفظه سیلندر تزریق نمی شود و مقدار آن از حد مجاز فراتر می رود و یکی از مهمترین دلایل مشاهده دود اگزوز ماشین است. در نتیجه شاهد دود سیاه اگزوز در کنار مصرف بالای بنزین در موتور خواهیم بود.

گاز دادن و دود اگزوز ماشین به رنگ سیاه

اگر با فشار دادن پدال گاز دود سیاه از اگزوز خارج شود، دو دلیل متفاوت دارد:

خرابی در عملکرد کاربراتور یا سیستم تزریق دلیل این مشکل است که در زمان فشار دادن پدال گاز شاهد دود اگزوز ماشین به رنگ سیاه خواهیم بود . هنگامی که کاربراتور یا انژکتور بنزین بیش از حد به موتور تزریق می کند، هنگام شتاب گیری دود سیاه از اگزوز خارج می شود و شاهد دود اگزوز ماشین خواهیم بود. برای رفع این مشکل می توانید انژکتور یا کاربراتور را بشویید.

سیم ها و شمع های خودرو آسیب دیده در ایجاد دود سیاه اگزوز هنگام استفاده از گاز موثر هستند. چون خودرو مشکل سوخت دارد و سوخت به درستی در سیلندر نیاز ندارد و این یکی از مهمترین دلایل دود اگزوز ماشین است.

راه‌کار رفع دود سیاه اگزوز

اگر ماشین شما قدیمی است و کاربراتور دارد و درگیر دود اگزوز ماشین به صورت سیاه رنگ شده اید ، باید گیربکس اتوماتیک را چک کنید تا دود سیاه از اگزوز خارج شود. اما در خودروهای جدیدتر با سیستم تزریق سوخت، کنترل فشار انژکتور در هنگام شارژ به از بین بردن دود سیاه کمک می کند. اگر دود اگزوز ماشین حل نشد، بهتر است فیلتر هوا را بررسی کرده و از درست کارکردن سنسور اکسیژن مطمئن شوید .

چرا دهانه اگزوز ماشین سیاه می شود ؟

در رابطه با دود اگزوز ماشین گاهی دوده سیاه روی اگزوز خودرو که دهانه آن را می پوشاند می بینیم. نوک اگزوز سیاه رنگ به دلیل سوختن کامل سوخت در موتور خودرو ایجاد می شود. در واقع اگر سوخت در سیلندرها به درستی نسوزد، دود سیاه از اگزوز خارج می شود. و اگر علت این مشکل را مشخص نکنید و برای رفع آن تلاش نکنید، پس از مدتی دوده سیاه از اگزوز خارج خواهد شد.

۳- علت دود آبی ماشین از اگزوز و رفع دود اگزوز ماشین

دود آبی از اگزوز خودروها یک پدیده رایج در دود اگزوز ماشین یا خودروها است. این حالت می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند کم بودن روغن موتور یا آسیب و شکستگی سوپاپ ها، رینگ های پیستون، سیلندرها و سرسیلندرها رخ دهد. به طور کلی دود آبی اگزوز می تواند در اثر گرم شدن بیش از حد روغن خودرو ایجاد شود. بنابراین، رفع آن معمولا هزینه های بالاتری را به همراه خواهد داشت.

زیرا در صورت بروز این وضعیت از دود اگزوز ماشین ممکن است برخی از قطعات داخلی خودرو آسیب ببینند و نیاز به تعویض داشته باشند. برای جلوگیری از دود اگزوز ماشین و خرابی قطعات دیگر خودرو بهتر است مرتبا سطح روغن خودرو و میزان استفاده از آن را بررسی کنید. همچنین بررسی قطعات متحرک خودرو توسط مکانیک های خبره نتیجه مثبتی خواهد داشت.

دود اگزوز ماشین در هنگام استارت زدن صبح

در ادامه مقاله دود اگزوز ماشین هنگام استارت زدن خودرو در ساعت اولیه صبح ، سه نوع دود مشاهده می شود که دلایل آن عبارتند از:

دود اگزوز ماشین هنگام صبح به رنگ سفید

اولین قدم در دود اگزوز ماشین سفید رنگ : اولین راه این است که ببینیم ماشین دود سفید بی پایان منتشر می کند. همانطور که گفتیم این دود در فصول سرد سال به دلیل اختلاف دمای موتور و محیط ایجاد می شود و در همان لحظات اولیه از بین می رود. بنابراین، این علامت مشکل خاصی نیست و جای نگرانی نیست.

علت دود سیاه در رابطه با دود اگزوز ماشین

در حالت دوم، ممکن است دود سیاهی از لوله اگزوز خودرو مشاهده کنید که در هنگام راه اندازی متوقف می شود. اگر این دود سیاه مدت کوتاهی پس از روشن شدن خودرو و گرم شدن موتور از بین برود، این نشانه مشکل در سیستم خودرو نیست و چیز خاصی نیست.

اما اگر دود سیاه اگزوز هنگام گرم شدن موتور خارج شود، تنظیم کننده سوخت، انژکتور یا فیلتر هوا ممکن است کثیف باشد و مشکلات دود اگزوز ماشین ادامه پیدا کند.

علت دود آبی در راه اندازی و رفع دود اگزوز ماشین

اگر هنگام روشن کردن ماشین خود شاهد دود اگزوز خودرو یا مشخصا دود آبی یا خاکستری مشاهده کردید، دود در مدت کوتاهی ناپدید خواهد شد. نگران نباشید این مشکل مربوط به شل بودن شاخه های سوپاپ است. این مشکل اغلب پس از گرم شدن موتور حل می شود.

با این حال، اگر دود آبی از لوله اگزوز هر بار که روی گاز پا می گذارید و حتی پس از گرم شدن موتور باقی می ماند، این نشانه خرابی رینگ پیستون است. و برای رفع دود اگزوز ماشین و جلوگیری از خرابی های بیشتر باید سریعا ماشین را نزد مکانیک ببرید.

سخن پایانی

در این مقاله از سری مقاله های امداد خودرو تهران 786 به بررسی انواع دود اگزوز ماشین پرداخته ایم و علل این مشکل را بررسی کرده ایم. می دانیم که دیدن دود آبی از اگزوز نشانه روغن سوزی در موتور است و نیاز به درمان فوری دارد. دود سیاه نیز با احتراق ناقص سوخت در سیلندرها همراه است.

وجود آب در موتور نیز باعث ایجاد دود سفید می شود. هر کدام از این اتفاقات علت خاص خود را در مشاهده دود اگزوز ماشین ها دارند و با دانستن آن ها می توانید بهتر از خودروی خود مراقبت کنید.

مقالات پیشنهادی:‌ کیلومتر خودروتسمه تایم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *